V20E510PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 487
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 686
Datasheet
In Stock: 0
Image for V20E510PX2855 is not available
V20E510PX2855
DigiKey Part Number
18-V20E510PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E510PX2855
Description
VARISTOR 820V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
365J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V