V18ZT3PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 657
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
18 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V18ZT05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V18ZT3PX2855
DigiKey Part Number
V18ZT3PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V18ZT3PX2855
Description
VARISTOR 18V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
3.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
18870 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
10 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V