V18RA16X2749 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box
V100RA16
Building Automation – Protect/Sense/Control
V18RA16X2749
DigiKey Part Number
V18RA16X2749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V18RA16X2749
Description
VARISTOR 18V 1KA RADIAL BOX
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
3.5J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
11000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
10 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Package / Case
Radial, Box
Varistor Voltage (Typ)
18 V