V180ZT10PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 193
Datasheet
180 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V180ZT10PX2855
DigiKey Part Number
V180ZT10PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180ZT10PX2855
Description
VARISTOR 180V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
35J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1190 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V