V180ZS1PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 789
Datasheet
180 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V180ZS1PX2855
DigiKey Part Number
V180ZS1PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180ZS1PX2855
Description
VARISTOR 180V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
320 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V