V180ZC20PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 400
Datasheet
180 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V180ZC20PX2855
DigiKey Part Number
V180ZC20PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180ZC20PX2855
Description
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
52J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V