V180RA8X2749 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
180 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box
V100RA16
Building Automation – Protect/Sense/Control
V180RA8X2749
DigiKey Part Number
V180RA8X2749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180RA8X2749
Description
VARISTOR 180V 1.2KA RADIAL BOX
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Radial, Box
Varistor Voltage (Typ)
180 V