V175LA20APX10X2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 21 382
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for V175LA20APX10X2855 is not available
V175LA20APX10X2855
DigiKey Part Number
F9908-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V175LA20APX10X2855
Description
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
90J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V