V150ZU8PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 12 539
Datasheet
150 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V150ZU8PX2855
DigiKey Part Number
V150ZU8PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150ZU8PX2855
Description
VARISTOR 150V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
165 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
20J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1910 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
95 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
127 V
Varistor Voltage (Min)
135 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
150 V