V150ZT1PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 364
Datasheet
150 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V150ZT1PX2855
DigiKey Part Number
V150ZT1PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150ZT1PX2855
Description
VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
165 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
95 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
127 V
Varistor Voltage (Min)
135 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
150 V