V150ZA05PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
150 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V150ZA05PX2855
DigiKey Part Number
V150ZA05PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150ZA05PX2855
Description
VARISTOR 150V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
165 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
4J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
190 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
92 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
127 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
135 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
150 V