V150LA2PX1347 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 6 979
V150LA2PX1347
DigiKey Part Number
V150LA2PX1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150LA2PX1347
Description
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
13J
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V