V14H625PL1B1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1 kV 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V14H625PL1B1
DigiKey Part Number
18-V14H625PL1B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14H625PL1B1
Description
VARISTOR 1KV 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
235J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
160 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV