V14H420AUTO3T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 387
680 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V14H420AUTO3T
DigiKey Part Number
18-V14H420AUTO3TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14H420AUTO3T
Description
VARISTOR 680V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
6.5 kA
Manufacturer
Energy
185J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
560 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
612 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
748 V