V130LT10APX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 15 118
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
205 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V130LT10APX2855
DigiKey Part Number
V130LT10APX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V130LT10APX2855
Description
VARISTOR 205V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
38J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
175 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V