V120ZU05PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
120 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V120ZU05PX2855
DigiKey Part Number
V120ZU05PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V120ZU05PX2855
Description
VARISTOR 120V 400A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
3J
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
102 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V