V10X300E
DigiKey Part Number
18-V10X300E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10X300E
Description
VARISTOR 470V 4.5KA DISC 12.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12.50mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
76J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 12.50mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V