V100ZS4PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 121
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
100 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V100ZS4PX2855
DigiKey Part Number
V100ZS4PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V100ZS4PX2855
Description
VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
81 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V