V07E420PL1T5 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
680 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V07E420PL1T5
DigiKey Part Number
V07E420PL1T5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E420PL1T5
Description
VARISTOR 680V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Energy
40J
Capacitance @ Frequency
55 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V