TMOV34S391MP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
620 V 40 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV34S391MP
DigiKey Part Number
TMOV34S391MP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV34S391MP
Description
VARISTOR 620V 40KA SQUARE 34MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Current - Surge
40 kA
Series
Energy
800J
Capacitance @ Frequency
3300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
506 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Varistor Voltage (Typ)
620 V
Package / Case
Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead