TMOV34S271MP
DigiKey Part Number
F5337-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV34S271MP
Description
VARISTOR 430V 40KA SQUARE 34MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 40 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
40 kA
Series
Energy
550J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
4500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
369 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
387 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Package / Case
Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead