TMOV34S151MP
DigiKey Part Number
F5336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV34S151MP
Description
VARISTOR 240V 40KA SQUARE 34MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 40 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
40 kA
Series
Energy
360J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
8000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
216 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Package / Case
Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead