TMOV20RP510EL3T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 200
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 600
Datasheet
820 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
TMOV20RP510EL3T7
DigiKey Part Number
18-TMOV20RP510EL3T7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP510EL3T7
Description
VARISTOR 820V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
10 kA
Manufacturer
Energy
325J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
510 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
902 V