SMDJ85A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7 506
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Comchip Technology
137V Clamp 21.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ85A-HR
DigiKey Part Number
SMDJ85A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ85A-HR
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ85A-HR Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.9A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V