SMDJ48A-T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 11 018
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
YAGEO
YAGEO
77.4V Clamp 38.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ48A-T7
DigiKey Part Number
SMDJ48A-T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ48A-T7
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ48A-T7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.8A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V