SMDJ40CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 221
In Stock: 0
Similar
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Bourns Inc.
64.5V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ40CA-HRA
DigiKey Part Number
SMDJ40CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ40CA-HRA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ40CA-HRA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V