SMDJ30A-E
DigiKey Part Number
18-SMDJ30A-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMDJ30A-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMDJ30A-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ30A-E
Description
TVS 3KW 30V 5%UNI DO-214AB TR13
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V