SMDJ18A-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 13 453
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6 650
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
KYOCERA AVX
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
29.2V Clamp 102.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ18A-HRAT7
DigiKey Part Number
SMDJ18A-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ18A-HRAT7
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ18A-HRAT7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.7A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V