SMDJ160A
DigiKey Part Number
SMDJ160ATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ160ACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ160ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ160A
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ160A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V