SMCJ6.5A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 2 990
Datasheet
YAGEO
11.2V Clamp 134A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ6.5A-HR
DigiKey Part Number
SMCJ6.5A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5A-HR
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
134A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V