SMCJ54A-E
DigiKey Part Number
18-SMCJ54A-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMCJ54A-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMCJ54A-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ54A-E
Description
TVS 1.5KW 54V 5%UNI DO-214AB TR1
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 17.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V