SMCJ43CA
DigiKey Part Number
SMCJ43CALTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ43CALCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ43CALDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ43CA
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMCJ43CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V