SMCJ220A-E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMCJ220A-E |
Description | TVS 1.5KW 220V 5%UNI DO-214AB TR |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 356V Clamp 4.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 356V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.2A |
Series | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications Telecom |
Type Zener | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 220V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 246V | Supplier Device Package |