SMCJ170A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ170A-HR
DigiKey Part Number
SMCJ170A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ170A-HR
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V