SMCJ16CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 20 928
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Similar
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ16CA-HR
DigiKey Part Number
SMCJ16CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ16CA-HR
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V