SMCJ100CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 12 526
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Bourns Inc.
Bourns Inc.
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ100CA-HR
DigiKey Part Number
SMCJ100CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ100CA-HR
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V