SMCJ100A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ100A-HRA
DigiKey Part Number
SMCJ100A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ100A-HRA
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V