SMCG15A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 10 078
Datasheet
24.4V Clamp 61.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
SMCG15A-HR
DigiKey Part Number
SMCG15A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG15A-HR
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.5A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V