SMBJ58A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 110 998
Datasheet
YAGEO
In Stock: 241
YAGEO
In Stock: 470
93.6V Clamp 6.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ58A-HR
DigiKey Part Number
SMBJ58A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58A-HR
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V