SMBJ40CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 57 904
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Comchip Technology
Similar
Similar
YAGEO
YAGEO
In Stock: 115
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ40CA-HR
DigiKey Part Number
SMBJ40CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ40CA-HR
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V