SMBJ26CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 12 787
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ26CA-HRA
DigiKey Part Number
SMBJ26CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26CA-HRA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V