SMBJ18CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 15 545
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
In Stock: 700
YAGEO
In Stock: 490
29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ18CA-HR
DigiKey Part Number
SMBJ18CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ18CA-HR
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V