SMBJ130CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 19 420
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Similar
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ130CA-HR
DigiKey Part Number
SMBJ130CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ130CA-HR
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V