SMBJ120CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 15 251
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
193V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ120CA-HR
DigiKey Part Number
SMBJ120CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ120CA-HR
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
133V