SLD22U-017-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 701
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 800
Comchip Technology
Microchip Technology
35.5V Clamp 143.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
SLD22U-017-B
DigiKey Part Number
SLD22U-017-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD22U-017-B
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SLD22U-017-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V