SLD15U-017-B
DigiKey Part Number
SLD15U-017-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD15U-017-B
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 209A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
SLD15U-017-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
209A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V