SJ6010V1TP
DigiKey Part Number
F10325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ6010V1TP
Description
SCR 600V 10A TO-251AA
Detailed Description
SCR 600 V 10 A Sensitive Gate Through Hole TO-251AA
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10 A
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-251AA
Current - On State (It (AV)) (Max)
6.4 A