MG12600WB-BR2MM
DigiKey Part Number
F7796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG12600WB-BR2MM
Description
IGBT MODULE 1200V 750A 2500W WB
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 750 A 2500 W Chassis Mount WB
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 600A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Collector Cutoff (Max)
100 µA
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Cies) @ Vce
60.5 nF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Input
Standard
IGBT Type
Trench Field Stop
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
750 A
Package / Case
Module
Power - Max
2500 W