L50QS035.T
DigiKey Part Number
5666-L50QS035.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50QS035.T
Description
FUSE CARTRIDGE 35A 500VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35A 500 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
35A
Size / Dimension
1.000" Dia x 3.625" L (25.40mm x 92.08mm)
Voltage Rating - AC
500 VAC