KLKR010.T
DigiKey Part Number
F5249-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKR010.T
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
CC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
10A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC